همیلا

ای برادر تو همه اندیشه ای

مقدمه

Steatopygia گونه ای از انباشتگی چربی در کفل ها است . در برخی موارد انباشتگی چربی از ماهیچه های سرینی در اطراف ران ( Gluteal ) به سوی زانوها هم گسترش پیدا می کند .

Steatopygia در گروهی از مردم آفریقا به نام " خویسانها " به یک ویژگی زنتیکی تبدیل شده است .

خویسانها درواقع ساکنان اصلی جنوب آفریقا و به عقیده ی بسیاری پژوهشگران نخستین انسانها از تبار انسانهای امروزین هستند .

 باسن های بزرگ در خویسانها بسیار فراگیر است و به صورت یک ویژگی در زنان آنهاست هر چند در مردان هم بسیار کم و با درجه ی کمتری دیده می شود .

 در میان ایشان باسن بزرگ نمادی از زیبایی بک زن است . از دوران کودکی باسن آنها رشد خود را آغاز می کند و به هنگام اولین زایمان به واقع به یک باسن بسیار بزرگ تبدیل می شود .

این ویزگی در میان مردم خلیج عدن در جنوب شبه جزیره ی عربستان تا دماغه ی امید در جنوب غربی آفریقا که به گمان بسیاری از بازماندگان خویسانها و پیگمه ها ی باستان هستند , گسترده است .

 در بیرون از گستره ی خویسانها نیز کمابیش می توان این ویژگی را یافت .

باستر ها فرزندان نامشروع مهاجران هلندی در آفریقای جنوبی و سیاهان جزیره های خلیج بنگال نیز این ویژگی را دارند .

بسیاری از دانشمندان مردمان دوران پارینه سنگی را دارای این ویژگی می دانند و نقشهای باستانی بدست آمده در غارهای جنوب فرانسه دلیلی بر این نظریه است .

در دوران " نوسنگی " نیز بزرگی باسن خود را با درجه ی کمتری , در حدود 120 درجه بین باسن و ران , نشان می دهد که آن را "steatopygian Venus" می نامند .

  سارکی بارتمن Saartjie Baartman


سارکی نام یک زن خویسان khoisan است که به دلیل باسن های بسیار بزرگش در قرن 19 میلادی در اروپا با عنوان الهه زیبایی هاتنتات ( نام دیگر خویسانها ) به نمایش در آمد .

 او در سال 1789 در یک خانواده ی خویسان در دماغه ی شرقی آفریقای جنوبی به دنیا آمد و به هنگام هجوم اروپایی ها خانواده ی خود را از دست داد .

 او به بردگی یک خانم هلندی از خانواده ای کشاورز با نام " بارتمن " در آمد و نام سارکی در این هنگام بر او گذاشته شد که در زبان مهاجران هلندی ( آفریکانس ) سارای کوچک یا سارای عزیز معنی می دهد .

 پس از چندی برادربانوی هلندی به او پیشنهاد داد سارکی را برای نمایش یه انگلستان ببرد و به او قول داد این کار او را ثروتمند خواهد کرد .

 در آغاز فرماندار بخش اجازه ی این انتقال را داد ولی پس از اینکه از هدف آنها با خبر شد جلوی این کار را گرفت . به هر حال در سال 1810 آنها همراه با سارکی آفریقا را به سوی انگلستان ترک کردند .

 او را در سراسر بریتانیا به نمایش درآوردند . سارکی نمادی از چهره ی مردمانش بود . باسن بسیار بزرگ او جذابیت زیادی برای تماشاگران اروپایی داشت . بازدید کنندگان در ازای پرداخت پول بیشتر اجازه داشتند او را لمس کنند .

 شگفتی دیگری که در او بود کشیدگی خاص لبهای او بود که همچون باسن بزرگ از ویزگی های خویسانها است . ولی تا زنده بود به هیچ کس در نمایشهایش اجازه دیدن آن را نداد .

 چندی نگذشت که این نمایشها به یک رسوایی برای بانیانش تبدیل شد و گروهی به نام انجمن آفریقا که از مبارزان برده داری بودند دادخواست آزادی او را به دادگاه داد .

 او قبل از دادگاه در بازجویی هاگفت که در شرایط سختی نیست و نیمی از سود نمایشها به او می رسد هرچند این گفته ها در تناقض با اظهار شاهدان بود ولی دادگاه برگذار نشد .

 پس از چندی او به فرانسه برده شد و به وسیله ی یک رام کننده ی حیوانها در شرایطی سخت نگه داشته شد و به مدت 15 ماه در نقاط گوناگون به نمایش درآمد.

 در فرانسه سارکی موضوع تحقیق دانشمندان زیادی قرار گرفت که اندام او را مورد بررسی قرار دادند .

 سارکی بارتمن در سال 1825 درگذشت .بسیاری مرگ او را ناشی از آبله و یا سینه پهلو می دانند .


جرج کاویه پس از مرگش او را مورد کالبدشکافی قرار داد . جرج کاویه او را دختری باهوش فراوان می دانست که به زبان هلندی بسیار تسلط داشت .

اسکلت و اندام او تا سال 1974 در موزه ی " لوم " فرانسه نگه داشته می شد .

در سال 1994 " نلسون ماندلا " رئیس جمهور آفرقای جنوبی از فرانسه درخواست کرد اندام بازمانده از سارکی را به آفریقا بازگرداند .
پس از مشاجره و گفتگوهای بسیار فرانسه موافقت خود را اعلام کرد و سارکی پس از 200 سال به میهنش بازگشت .
هم اکنون "سارکی بارتمن " نمادی از تاریخ آفریقای جنوبی است .

مزار سارکی باتمن

آرامگاه سارکی بارتمن در آفریقای جنوبی

 از :ترجمان

 

Balatarin
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت 8:8  توسط یک جهان سومی  |